Obowiązki świadkowej na ślubie

Ślub coraz bliżej, a Ty zastanawiasz się kogo wybrać na świadkową? Albo właśnie To Ty masz być świadkową i zastanawiasz się jakie obowiązki na Ciebie spadły razem z tym zaszczytem? Zaraz wszystkiego się dowiesz.

Jaka jest zasadnicza rola świadkowej na weselu?

Świadkowa to osoba, która formalnie może potwierdzić zawarcie związku małżeńskiego. Brzmi poważnie, ale tak właśnie jej. Podpis świadkowej znajduje się na dokumentach potwierdzających zawarcie ślubu.

Jednak na tym zadania świadkowej się nie kończą. To jest tak naprawdę początek listy obowiązków świadkowej.

Zaczynając jednak od rozrywkowej części – świadkowa zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego. Stoi przed nią ważne zadanie, bo jaki wieczór panieński, takie potem wesele.

Kolejne zadania są związane typowo z odciążeniem panny młodej. Świadkowa ma ogólnie odciążyć ją z zadań związanych z organizacją wesela. Jednak nie w 100 procentach. Ma ona wspomóc pannę młodą i wesprzeć, by jak najlepiej przeszła ona przez trudne sprawy organizacyjne do wymarzonego dnia ślubu.

Tradycyjne na weselu świadkowa zbiera kwiaty, jakie para młoda dostanie od gości. Powinna również dbać o samą panną młodą na weselu. Stan sukni, makijażu, włosów, czy welonu to piecza świadkowej, która powinna pomagać pannie młodej przy ewentualnych poprawkach i kontrolować, czy wszystko jest dobrze.

Trzeba być również przygotowanym, że podczas wesela świadkowa będzie dbać o gości. Jakikolwiek problem, czy prośba gości powinna być skierowana do świadkowej – i oczywiście świadka – która ma się sprawą zająć. Jest to ustalenie, które ma pozwolić parze młodej na cieszenie się tym dniem, a nie martwieniu się o gości.

Dobra świadkowa powinna być przygotowana na każdą ewentualność

Powinna również pamiętać o rzeczach, które pannie młodej mogą nawet nie przyjść do głowy.

Dlatego podpowiadamy – torebka świadkowej powinna być zaopatrzona w małą apteczkę dla panny młodej. Coś na ból głowy lub brzucha, niestrawność, plastry, opatrunek na możliwe otarcia lub odciski.

Dodatkowo dobrze mieć pod ręką nić i igłę – w kolorach sukni panny młodej i swojej, bo zawsze może się przydać, dodatkowe pary rajstop, bieliznę i podpaski – niestety kobieta musi być gotowa na to, że okres może przyjść nagle – a także kosmetyki, szczotka do włosów czy bibułki matujące.

Rola świadkowej jest więc bardzo odpowiedzialna i wiele od niej zależy. Można śmiało wskazać, że świadkowa to prawa ręka panny młodej. Dlatego wybór zawsze powinien paść na osobę godną zaufania, bliską i co najważniejsze – odpowiedzialną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *