Najważniejsze elementy umowy z salą weselną

Kiedy podpisujesz umowę z salę weselną, musisz pomyśleć o wielu aspektach. Jeżeli nie wiesz jak się za to zabrać lub boisz się, że coś pominiesz przygotuj sobie wcześniej listę pytań i kwestie, które chcesz poruszyć przed podpisaniem umowy.

Najlepiej jest kiedy idziecie oboje na to spotkanie, wówczas bez pośpiechu zadacie wszystkie pytania i dokładnie przeanalizujcie umowę. Jeżeli jesteście bardzo zapracowani, koniecznie wygospodarujcie wolną chwilę, bo umowa z salę weselną to niezwykle ważna sprawa.

Ilość gości – czy to jest najważniejsze?

Trudno jest Ci zazwyczaj określić dokładnie ilu gości będzie na uroczystości, jeżeli jest to niewielkie wesele w raczej ścisłym rodzinnym gronie, wówczas nie ma problemu. Kłopot pojawia się kiedy trzeba zaprosić kogoś z dalszej rodziny, z kim na przykład nie miało się kontaktu przez szereg lat.

Niektórzy uważają, że obecność tych osób jest zbędna, ale jeżeli Ty chcesz urządzić duże, wystawne wesele, nic nie stoi na przeszkodzie. Możecie zaprosić kogo tylko chcecie, oczywiście na tyle, na ile was stać.

Zazwyczaj jest tak, że obecność na weselu należy potwierdzić do jakiegoś konkretnego dnia, ale zdarza się też, że w ostatniej chwili ktoś się po prostu nie pojawi. W takim wypadku prawdopodobnie i tak będziesz musiał zapłacić za tą nieobecną osobę.

Jeżeli na weselu będą dzieci, wiedz o tym, że prawdopodobnie właściciel restauracji lub lokalu nie policzy za dziecko takiej samej sumy jak za osobę dorosłą. Często dzieci mają nawet swój oddzielny stół, a na nim inne przekąski, inne dania i napoje.

Menu i inne aspekty umowy

Kiedy ustaliłeś już z właścicielem lokalu ile osób będzie się bawiło na Twoim weselu, oczywiście musisz też wiedzieć na jakie menu się decydujesz. Z reguły większość par wybiera średnie widełki cenowe, nie decydując się ani na najtańsze menu, ani też na najdroższe. Wszystko oczywiście zależy od zasobności portfela, nie jest powiedziane, że Twoje wesele musi być skromne albo średnie! Możesz je zrobić z takim przepychem na jaki cię tylko stać i na jaki możesz sobie pozwolić!

Kolejną kwestią jest także wynajem sali. Są tutaj podane konkretne godziny, ale często właściciele dają możliwość przedłużenia o pół godziny za darmo. Kolejna godzina wiąże się z tym że trzeba dopłacić – rozumiesz przecież, że obsługa kosztuje, dlatego nikt nie może pracować za darmo nawet przez jedną godzinę! Gdy przedłużasz o darmowe pół godziny swoją imprezę, w dobrym guście jest wręczenie kelnerom napiwku.

Warto zapraszając gości poinformować ich, o której kończy się impreza. Zrób to w elegancki i kulturalny sposób, tak aby nikogo nie urazić, ale jest to konieczne! Jeśli sala weselna pośredniczy w wynajmie DJa to też znajdzie się w umowie.

Podobnie jest z zespołem – jeśli polecają jakiś zespół, a Ty się na niego decydujesz w ramach umowy, znajdzie się tam stosowny zapis. Za wszelkie szkody, które wyrządzili Twoich goście (nawet niechcący) odpowiadasz Ty. Po prostu jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, zbije się szyba lub zniszczy drogi sprzęt, musisz mieć świadomość tego, że zapłacisz z własnej kieszeni – innej opcji nie ma!

Umowę weselną podpisuje się dwóch egzemplarzach. Jeden jest dla właściciela lokalu, drugi dla Was. Brak umowy jest kłopotliwy, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów nie będziecie mogli dochodzić swoich praw podobnie, jak właściciel lokalu, który wynajmuje Wam salę na wesele.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *