Jak zorganizować ekologiczne wesele?

Ekologia stała się ostatnio bardzo modnym i rozdmuchanym hasłem. Jednak fakty są takie, że trzeba dbać o naszą planetę. Wiele młodych par pamięta o tym nawet podczas swojego najważniejszego dnia. Zorganizowanie ekologicznego wesela jest bardzo dobrym pomysłem, ale jak to zrobić?

1. Skróć odległości

Pierwszym pomysłem powinna być kwestia transportu. Najlepiej, aby urząd cywilny lub kościół znajdował się jak najbliżej miejsca, w którym organizujemy wesele. Dzięki temu goście spalą mniej paliwa, a może w ogóle będą mogli pieszo przejść od kościoła na salę weselną.

Jeśli jednak nie jest to możliwe, to spytajcie wśród gości, czy może mogliby się umówić, żeby na przykład dwie pary przyjechał jeden samochodem, zamiast dwóch. Jeśli podobnie postąpi większość gości, ograniczysz spalanie paliwa.

2. Tylko lokalne produkty

Drugim ekologicznym pomysłem, do wykorzystania na weselu jest sprawdzenie czego używa kuchnia do gotowania. Najlepiej, aby były to produkty lokalne, gdyż nie tylko ogranicza to transport, ale wspiera lokalnych producentów i jest gwarancją świeżości.

3. Nie przesadzaj z ilością jedzenia

Trzeci punkt, jeśli chcesz zorganizować ekologiczne wesele to zdecydowanie umiar w jedzeniu. Bardzo często widzimy weselne stoły pełne jedzenia, które mało kto rusza. Na początku dlatego, że jest podawany obiad, później już więcej gości zaczyna sięgać po dania na zimno. Jednak w międzyczasie dalej podaje się dania na ciepło.

Trzeba znaleźć w tym umiar, aby nie marnować jedzenia. Jednocześnie, dzięki temu możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Nadmiar jedzenia możecie również wykorzystać podczas poprawin, a ciasta i owoce rozdać gościom.

4. Dekoracje nadające się do recyklingu

Czwarty pomysł jest na ozdoby i dekoracje ekologiczne. Oczywiście najlepiej, aby dekoracje pochodziły z materiałów z recyklingu, ale jeśli nie jest to możliwe, to wykorzystaj je inaczej.

Kup zamiast ciętych kwiatów na stoły doniczki z kwiatowymi kompozycjami. Nie musi być to od razu wielka donica ale mniejsze rośliny, które potem możecie zabrać i udekorować nimi swój dom.

Dodatkowo możesz poprosić gości, aby zamiast ciętych kwiatów kupić sadzonki, a zamiast pakować prezenty w papier ozdobny kupić neutralne torby prezentowe. Neutralne w sensie kolorowe, ale nie ślubne. Później tak zebrane torby prezentowe mogą się bardzo przydać, kiedy to wy będziecie dawać jakieś prezenty.

5. Zaproszenia w formie elektronicznej

Piąty pomysł to zaproszenia. Możecie zaprojektować swoje zaproszenie na przykład w Canvie i wysłać plik do gości weselnych mailem – oczywiście informując, że jest to podyktowane kwestią ekologiczności.

Możecie również poprosić o wydrukowanie zaproszeń na ekologicznym papierze z makulatury.

6. Zrezygnuj z winietek

Szósta propozycja na bardziej ekologiczne wesele to winietki weselne, a raczej ich brak. Możecie całkiem zrezygnować z nich, a jedynie podpisać stoły “Rodzina panny młodej” “Rodzina pana młodego” “Znajomi i przyjaciele państwa młodych”.

Inną opcją jest zrobienie tablicy, na której podpiszecie stoły. Na stołach ustawcie tylko numerki, a goście na tablicy znajdą swoje miejsce. Do takiej tablicy zaś możecie wykorzystać tablicę kredową, którą później możecie powiesić we wspólnej kuchni, aby zapisywać produkty, które się kończą lub obowiązki na dziś.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *