Jak ograniczyć koszt ślubu i wesela?

Ślub i wesele to ogromne koszty. Trzeba opłacić ślub, dekoracje, jedzenie dla gości, lokal, muzykę, alkohol… Jest tego masa. Jednak istnieje kilka sposobów na skuteczne ograniczenie kosztów wesela.

Jednym z najpowszechniej stosowanym jest ograniczenie liczby gości. W wielu przypadkach może być to trudne, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do dużych wesel, a i rodzina może naciskać, by zaprosić wszystkich.

Jednak po wyjaśnieniu, że chce się kameralne wesele, bez dużej liczby gości, rodzina powinna zrozumieć życzenie pary młodej.

Innym sposobem na obniżenie kosztów jest wybór odpowiedniego terminu. Oczywistym jest, że największy sezon na wesela to mniej więcej od maja do września. Ceny wszędzie są wtedy zawyżone, bo każdy chce zarobić.

Wesele poza sezonem

Można to jednak wykorzystać i zrobić wesele poza sezonem. Ceny wtedy są niższe, i to na wszystko. Łatwo więc zaoszczędzić na takim zabiegu od kilkuset do tysiąca i powyżej.

Możesz również postawić na sezonowość. Młode pary często nie zwracają uwagi na to jakie kwiaty czy owoce są w sezonie, podczas ich wesela. To błąd, bo jak wiadomo owoce, kwiaty i warzywa sezonowe są znacznie tańsze.

Tak więc na jesień zamiast zamawiać tysiące kwiatów lub postawić sztuczne kwiaty, możesz na stołach postawić kompozycje z jesiennych liści, kasztanów i orzechów. Też wygląda pięknie, będzie jesienią tańsze niż żywe kwiaty kwitnące zwykle wiosną.

Tańsze dekoracje w kościele

Spróbować przyoszczędzić można także na dekoracjach w kościele. Kto powiedział, że każda ławka i krzesło muszą mieć wymyślną dekorację? Można do tego podejść bardzo kreatywnie.

Postaw na mniejsze bukieciki kwiatów przy ławce lub krześle stojących na krawędziach. Możesz również kupić duży bukiet na ołtarz i ozdobić jedynie krzesła swoje i dla swoich drużbów, które będą jak najbliżej ołtarza.
Tu również postaw na sezonowe kwiaty, będzie taniej.

Czas zakasać rękawy

Spróbuj zrobić też coś samemu jeśli masz czas. Jeśli masz zdolności manualne, możesz bardzo łatwo wykonać niektóre części dekoracji, na przykład właśnie ułożyć bukieciki do ozdoby kościoła. Nawet jeśli nie masz zdolności to mając czas też możesz coś zrobić.

W prostych programach graficznych dostępnych online, jak Canva z łatwością zaprojektujesz swoje zaproszenia i winietki. Potem wystarczy zlecić wydruk projektu, który będzie znacznie tańszy.

Domowy “słodki” lub “wiejski” stół również mocno zmniejszy kwotę wesela. Jeśli potrafisz piec, lub masz przyjaciół i rodzinę która lubi robić słodkie wypieki poproś ich o pomoc. Dostarczenie kilku ciast lub ciasteczek na wesele możesz potraktować jako część prezentu później.

To samo tyczy się wiejskiego stołu. Ty sam, twój ojciec, dziadek lub wujkowie umieją i lubią wędzić? Poproś ich o przygotowanie jakiejś wędliny na wesele. Koszt wiejskiego stołu spadnie raptownie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *